12 luty 2021

Jak rzucić palenie i ofiarować walentynkowy prezent ukochanej osobie oraz własnemu zdrowiu

Determinacja, by zadbać o swoje zdrowie w szczególnie trudnym czasie pandemii, noworoczne postanowienie, czy chęć sprawienia ukochanej osobie walentynkowego prezentu. Warto poznać fakty i rozważyć opcje, które mogą nam pomóc w rozstaniu się z nałogiem palenia.
Niestety wiele osób zmaga się też z nałogami - szczególnie palenie tytoniu wiąże się z niemiłym zapachem w domu i to nawet jeżeli staramy się zawsze palić na balkonie - ubrania przesiąknięte są dymem, cierpią też na tym nasi bliscy - to poważne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia. Dlatego najlepiej jest przestać palić, ale niestety większość osób ma kłopot z porzuceniem nałogu z dnia na dzień. Dla takich osób alternatywą mogą być papierosy elektroniczne i podgrzewacze tytoniu, które nie wydzielają brzydkiego zapachu, a w dodatku według kilkudziesięciu badań międzynarodowych są potencjalnie mniej szkodliwe dla naszego zdrowia (od około 90 do 95 proc. w porównaniu z klasycznymi papierosami). Na przykład podgrzewacz tytoniu nie spala, a podgrzewa tytoń, dzięki czemu palący ma porównywalne doświadczenie do tradycyjnego palenia.

Urządzenie to wytwarza aerozol, zawierający nawet do 95 procent mniej szkodliwych substancji niż dym z papierosa. Do najnowszych rozwiązań należy gruntownie przebadany podgrzewacz tytoniu glo Hyper, który wydziela dużo mniej intensywny zapach – niemal niewyczuwalny na ubraniach czy włosach.

W międzynarodowym gronie

Kilka lat temu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oświadczyła, że najbardziej szkodliwe jest dostarczanie nikotyny do organizmu w formie dymu papierosowego.

Dała do zrozumienia, że istnieją potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy, takie jak papierosy elektroniczne i podgrzewacze tytoniu. W sukurs FDA idą po kolei kraje takie, jak Nowa Zelandia, Kanada, Wielka Brytania, czy Japonia – agendy rządowe oficjalnie uważają stosowanie tzw. alternatywnych dla papierosów wyrobów nikotynowych za pomoc w rzuceniu tradycyjnego palenia i w związku z tym stosują metodę tzw. ograniczania szkód wywołanych paleniem tytoniu.

„Na temat wapowania można powiedzieć wiele. Jedni twierdzą, że e-papierosy są tak samo szkodliwe, jak te tradycyjne. Inni - że pomagają wyjść z nałogu. Prawda leży pośrodku.

Wapowanie nie jest dla osób niepalących, ale ma potencjał, aby pomóc palaczom rzucić papierosy” — czytamy na stronie nowozelandzkiego Ministerstwa Zdrowia i Agencji Promocji Zdrowia. Rzetelne informowanie o tym, czym jest korzystanie z e-papierosów oraz podgrzewaczy tytoniu ma doprowadzić do tego, że już za cztery lata Nowa Zelandia będzie krajem całkowicie wolnym od dymu tytoniowego. Podobnego zdania są 24 międzynarodowe organizacje z Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Niemiec, czy Australii. Z przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii badań wynika ponadto, że aż 52 proc. z 3,2 miliona dorosłych palaczy e-papierosów w tym kraju przestało palić.  Z kolei w Hiszpanii 9 na 10 użytkowników e-papierosów wyszło z nałogu lub znacząco ograniczyło przyjmowanie nikotyny.

Pomaga rozwój technologii

Warto pamiętać o tym, że rynek wyrobów, które są zamiennikami dla klasycznych papierosów będzie się z pewnością dynamicznie zmieniał. Umożliwia to rozwój technologii, sprzyjają intensywnie prowadzone w laboratoriach badawczych i ośrodkach naukowych badania, m.in. tylko na produktach globalnej marki e-papierosów Vype przeprowadzono ponad 80 analiz chemicznych, 35 testów określających wpływ na komórki organizmu oraz 20 badań klinicznych. Niezwykle istotna kwestią jest, by decydując się na alternatywne dla tradycyjnych papierosów wyroby, sięgać tylko po te przebadane i pochodzące z legalnych, znanych źródeł. Konkluzja jest prosta - jeżeli dziś mało realne wydaje się nam noworoczne postanowienie o rzuceniu palenia, skorzystajmy z dokładnie sprawdzonych, mniej szkodliwych alternatyw. Warto zacząć już od Walentynek i zrobić prezent w postaci rezygnacji ze szkodliwego dymu papierosowego nie tylko ukochanej osobie, ale przede wszystkim - sobie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany