Zdrowie artykuł sponsorowany
24 listopad 2022

Na czym polega i jak funkcjonuje elektroniczna e-recepta?

zdjęcie: Na czym polega i jak funkcjonuje elektroniczna e-recepta? / pixabay/6018388
E-receptę wystawiają lekarze medycyny i specjaliści zarówno podczas wizyt w przychodni, gabinetach prywatnych, jak i w trakcie konsultacji przez internet. Za każdym razem dokument wygląda tak samo. Jak funkcjonuje e-recepta?
E-recepta zastąpiła poprzednią papierową wersję dokumentu. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, przede wszystkim znika problem rozszyfrowywania lekarskiego charakteru pisma, po drugie pacjent musi jedynie znać czterocyfrowy kod recepty, aby ją zrealizować w wybranej aptece. E-recepta zawiera te same informacje co jej poprzednik – dane osobowe pacjenta, osoby wystawiającej oraz podmiotu, w którym została wypisana, datę ważności i przede wszystkim rodzaj leków oraz sposób ich dawkowania.

Jak otrzymać e-receptę?

E-receptę wystawi lekarz w przychodni, ale także podczas telekonsultacji. Jeśli chory z jakichkolwiek przyczyn nie może udać się do placówki, ma szansę skorzystać z platformy e-lekarz24h.pl. Rejestracja zajmuje zaledwie kilka minut – należy podać dane osobowe, teleadresowe, opisać objawy choroby, niepokojące symptomy, a także czas ich trwania. Jeśli pacjent potrzebuje recepty na leki przyjmowane na stałe, konieczne jest odnotowanie, jakie to medykamenty oraz jak wygląda dawkowanie.

Podczas rozmowy lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, podejmie decyzję, czy konieczne jest zwolnienie oraz ewentualnie wystawi receptę. Po jej wypisaniu chory otrzyma czterocyfrowy kod, dzięki któremu zrealizuje receptę w dowolnej aptece. Inną formą jest plik pdf przesłany mailem, który wystarczy pokazać farmaceucie. Receptę można wykupić osobiście lub skorzystać z pomocy innych osób – należy przekazać im kod oraz numer PESEL.

Co trzeba wiedzieć o e-recepcie?

E-recepta ma określony termin realizacji, najczęściej jest to 30 dni. Wyjątkiem są recepty na antybiotyki, które są ważne przez tydzień. Dłuższy termin obowiązuje w przypadku leków immunologiczne, np. szczepionki (to 120 dni). Maksymalny okres obowiązywania recepty to 365 dni – warunkiem jest umieszczenie informacji przez lekarza, do kiedy należy wykupić leki. Pierwsze opakowanie pacjent musi nabyć przed upływem 30 dni od daty wypisania.

Przy tego rodzaju receptach obowiązują określone zasady – jednorazowo można wykupić medykamenty jedynie na 180 dni, w przypadku zakupów podzielonych na raty, cała recepta musi zostać zrealizowana w tej samej aptece. Jeśli recepta została błędnie wystawiona należy skontaktować się z lekarzem, który ją przygotował i poprosić o naniesienie niezbędnych poprawek lub wystawienie nowego dokumentu.

E-recepta online, czyli wygodne rozwiązanie dla każdego

Jeśli skończyły ci się leki, a musisz kontynuować terapię, nie masz możliwości, by dostać się do przychodni, skorzystaj z platformy internetowej i uzyskaj receptę online. Specjaliści są dostępni przez cały tydzień. Możesz zarejestrować się z dowolnego miejsca, o każdej porze. Szybko i bez problemów porozumiesz się z lekarzem i otrzymasz wymaganą pomoc. Już w kilkanaście minut uzyskasz kod recepty.

Dla zapracowanych, zajętych, zmęczonych – e-recepta online jest idealnym rozwiązaniem. Dziś przedłużenie terapii, szybkie załatwienie leków nie jest problemem i zajmuje zaledwie kilka minut.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany