8 wrzesień 2021

Niedzielski: Okres pandemii pokazał, że wszystkie ręce były na pokładzie

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10220378640712274&set=p.10220378640712274&opaqueCursor=Abqm18T_fv68tEx3uCQw_f8hlkvoTuO7v9QNe9SRgwN06g2nI-5BIkerPJzxVhm6Cs3GMWfgH1cr-qbPQM-RufN6U5EFcRc8_6zOh2Y2hxsH
Okres pandemii pokazał, że wszystkie ręce były na pokładzie. Wszyscy, którzy byli i pracują w systemie ochrony zdrowia włożyli 110 procent - podsumował we wtorek w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski.
REKLAMA

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w trakcie panelu dyskusyjnego "Konsekwencje COVID-19 – jakie zmiany w systemie ochrony zdrowia?" minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że "mamy za sobą bardzo trudny okres, kiedy wszystkie nasze wysiłki i całkowity czas był poświęcony temu, jak rozwiązywać te problemy, kiedy jeden po drugim się pojawiały".

W panelu brali udział m.in. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, dyrektor medyczny Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi Paweł Ptaszyński i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

"To był czas podejmowania ważnych decyzji, które często nie mieściły się w normach. Trzeba było podejmować trudne decyzje, np. ograniczenie zabiegów. Z jednej strony odwaga w działaniu, elastyczność, to wszystko było ogromnym ładunkiem emocji, który każdy przeżywał i z którym każdy musiał sobie radzić" – powiedział Niedzielski.

Chmielowiec zaznaczył, że pandemia była najtrudniejszym okresem dla pacjentów. Jak zauważył, w 2020 roku najwięcej zgłoszeń od pacjentów dotyczyło podstawowej opieki zdrowotnej, dodzwonienia się i znalezienia terminu.

"To, co zaobserwowaliśmy, to kwestie związane z przekształceniami konkretnych placówek na placówki jednoimienne lub oddziałów na oddziały zakaźne. Pacjenci niejednokrotnie w tych sytuacjach byli zagubieni. Taka sytuacja to wyzwanie dla systemów ochrony zdrowia, żeby przekazywać informację pacjentom w sposób zrozumiały. Być może trzeba opracować standardy informacyjne dla pacjentów, żeby otrzymali prostą i zrozumiałą informację, jak mogą poruszać się w danej sytuacji" – dodał Chmielowiec.

Pandemia była nie tylko testem wiedzy, ale i testem organizacyjnym dla jednostek ochrony zdrowia.

"Pandemia dla szpitali wymusiła bardzo intensywne prace, jeśli chodzi o cyfryzację. Dla dyrektorów szpitali to był też test, które obszary się sprawdziły, a które nie. Szpitale przejęły przecież w pewnym czasie ogromy ciężar jeżeli chodzi o opiekę nad pacjentami covidowymi" – podkreślił Ptaszyński i dodał, że to, co jest problemem stałym to są ograniczone zasoby kadrowe, nie tylko medyczne, ale techniczne i około szpitalne.

Nowak powiedział, że z perspektywy NFZ pandemia była poligonem doświadczalny dla technologii i nowych rozwiązań.

"Pamiętam jak skrócił się proces decyzyjny, podejmowaliśmy decyzje, które często były kontrowersyjne, ale gdyby nie one, to być może nie spotkalibyśmy się w tym gronie" – dodał Nowak.

Na zakończenie dyskusji szef resortu zdrowia dodał, że przygotowywane są rozwiązania, które pozwolą konsolidować i restrukturyzować procesy w szpitalnictwie.

"Kultura jakości, mierzenia rozliczalności musi funkcjonować w systemie zdrowia tak jak funkcjonuje w systemie prywatnym" – podsumował Niedzielski. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany