23 styczeń 2022

Seniorzy z wysokim poziomem dobrego cholesterolu umierają rzadziej na Covid-19

fot. PAP
Osoby powyżej 75. roku życia, mające wysoki poziom lipoprotein o dużej gęstości, tzw. HDL, zwanych dobrym cholesterolem, umierają rzadziej na Covid-19 niż inni seniorzy w tej grupie wiekowej, wynika ze studium przeprowadzonego na zlecenie służb medycznych wspólnoty autonomicznej Madrytu.
REKLAMA

Cytowane w sobotę przez dziennik "El Mundo" studium dowodzi, że w pierwszej grupie seniorów liczba zgonów po infekcji koronawirusem jest o 25 proc. niższa w stosunku do osób powyżej 75. roku życia z niskim poziomem HDL.

Gazeta wskazała, że badanie wpływu dobrego cholesterolu na odporność seniorów na zgony wskutek Covid-19 przeprowadzona została na dużej grupie, liczącej blisko 37 tys. seniorów z aglomeracji Madrytu.

"Właściwe nawyki, takie jak zdrowa dieta, utrzymywanie adekwatnej masy ciała, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie nikotyny wpływają na wzrost poziomu HDL", wskazali autorzy badania.

Seniorzy stanowią grupę najbardziej dotkniętą zgonami na Covid-19 w Hiszpanii. Kategoria wiekowa powyżej 80. lat ma ponad 53-procentowy udział wśród wszystkich zgonów spowodowanych przez tę chorobę. Drugim przedziałem wiekowym z największą umieralnością jest kategoria 70-79 lat. Jej odsetek wśród wszystkich zgonów przekracza 21 proc.

Do piątkowego wieczora w Hiszpanii na Covid-19 zmarło łącznie 91,7 tys. osób. Resort zdrowia potwierdził też 8,97 mln zakażeń. (PAP)

autor: Marcin Zatyka

zat/ tebe/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany