Akademia Kina CSK Złota jesień superbohaterów. Czy kino superbohaterskie już się zestarzało?

fot. nadeslane
Kino CSK zaprasza na 17. odcinek Akademii Kina CSK: „Złota jesień superbohaterów. Czy kino superbohaterskie już się zestarzało?” – wykład Kai Klimek, który odbędzie się 4 lutego 2021 o godz. 19:00.
REKLAMA
Wszystkie gatunki filmowe zaliczają rozbieg, pełen wzniosłości lot i powolne opadanie. Z czasem filmy z każdego cyklu produkcyjnego zaczynają się powtarzać, muszą wymyślić się na nowo, zdekonstruować i przepakować. Gwarancja ich obecności w kulturze, czyli umowa z widzem z naczelnym pytaniem: „Czy jeszcze chcecie wierzyć w takie historie?” nie jest żelaznym glejtem po wsze czasy. Czy nuda, klisze i w-kółko-Macieju dopadły już kino superbohaterskie? Jeśli tak, i mit trzęsie się w posadach, to co może go wzmocnić? Czy najnormalniej w świecie mamy już dosyć „superaków” i basta? I z drugiej strony: czy nieśmiertelnym superbohaterom dana będzie złota jesień? Jak – i czy – zestarzeją się na ekranie? Wyobraźmy sobie tę siwiznę, zmarszczki, okulary do czytania (u Supermana na nosie) i hart ducha już nie taki jak dawniej. Ależ to byłby ciekawy obraz!

Filmy, które na pewno się pojawią:
 • Logan, reż. James Mangold
 • Ant-man, reż. Peyton Reed
 • Watchmen (serial), reż. Damon Lindelof
 • Amerykańscy bogowie (serial), reż. Bryan Fuller
 • Avengers: Endgame, reż. Bracia Russo
 • Trylogia Mrocznego Rycerza, reż. Christopher Nolan

PROWADZĄCA

Kaja Klimek Kajutex – edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Stale współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Filmoteką Szkolną, gdzie zajmuje się edukacją, w tym prowadzeniem warsztatów krytyki filmowej dla dzieci i młodzieży. Jako programistka filmowa i kuratorka współpracuje m.in z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy gdzie jest gospodynią Klubu Serialowego #wodcinkach. Obecnie prowadzi program „Seriaale” na TVN Fabuła – pierwszy telewizyjny program w Polsce w całości poświęcony serialom.

Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/3cgyn2v. Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, wyślemy w dniu, w którym odbywa się wykład.


AKADEMIA KINA CSK

To propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.


Sekret bogini Fortuny | wirtualne Kino CSK

Annamaria, która musi udać się na obserwację do szpitala, oddaje dwójkę swoich dzieci pod opiekę wieloletnich przyjaciół gejów - Artura i Alessandra. Są razem od ponad piętnastu lat, ale w ich wspólne życie już dawno wkradła się rutyna i kłótnie, a po gorącym uczuciu pozostały ledwie wspomnienia. Kiedy wydaje się, że ich związek niechybnie zmierza ku końcowi, bohaterowie niespodziewanie dostają od losu drugą szansę. Pojawienie się pociech przyjaciółki wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami, a sytuacji nie ułatwia babcia dzieci – egoistyczna i wyniosła arystokratka, która również chce odegrać swoją rolę w ich życiu. Wszystko to w imponującym włoskim entourage’u, znanym z innych filmów tego reżysera.

Reżyseria: Ferzan Özpetek
Występują: Stefano Accorsi, Jasmine Trinca, Edoardo Leo, Serra Yilmaz
Komediodramat / Włochy / 2019
1h 59min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.164.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Fantastyczna kobieta | wirtualne Kino CSK

Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.

Reżyser „Fantastycznej kobiety” wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę: zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (twórca „Świętej rodziny”, „Roku tygrysa” czy „Glorii”) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.

„Fantastyczna kobieta” była wydarzeniem Berlinale, gdzie przyniosła chilijskiemu reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ.

Reżyseria: Sebastián Lelio
Występują: Luis Gnecco, Daniela Vega, Francisco Reyes
Dramat / Chile, Niemcy, Hiszpania, USA / 2017
1h 44min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.932.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem | wirtualne Kino CSK

Historia turnieju życia najwybitniejszych tenisistów wszech czasów. W roli Johna McEnroe’a – Shia LaBeouf.

Wimbledon 1980. Cały świat wstrzymuje oddech – rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg, najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany i skuteczny – jest ulubieńcem publiczności. Nikt jednak nie wie o dramacie rozgrywającym się poza kortem: niespełna 24-letni tenisista jest fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi, które rujnują także jego życie prywatne. Przeciwnik Borga to 20-letni John McEnroe, porywczy i wybuchowy, zdeterminowany, by zająć miejsce swojego dotychczasowego idola. Jaką cenę może mieć sukces?

Reżyseria: Janus Metz Pedersen
Występują: Shia LaBeouf, Tuva Novotny, Sverrir Gudnason
Dramat / Szwecja, Dania, Finlandia / 2017
1h 47min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.937.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Fuocoammare. Ogień na morzu | wirtualne Kino CSK

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale film mistrza dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”).

Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób.

Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów ani tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie (niektórzy, najczęściej mieszkańcy Tunezji, zostaną odesłani do ojczyzny). Reżysera interesuje, kim są ludzie masowo przybywający na Lampedusę. Uwagę poświęca Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi.

Jednych i drugich udaje nam się poznać. Przy okazji dowiadujemy się, jak różnią się ich definicje pewnych terminów, jak choćby miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny. Rosi nie stawia na spektakularność. Woli powoli, lekko, bez fajerwerków dotrzeć do tego, co pomijają sensacyjne media. „Fire At Sea” nareszcie pozwala nam przekonać się naocznie, kim są ci, o których huczą gazety i Internet, a o których tak naprawdę nic nie wiemy. Rosi zapewnia nam wartościowe i przejmujące spotkanie. Jak powiedziała w Berlinie przewodnicząca jury Meryl Streep: to film niezbędny i ważny, pokazujący, jak wielką rolę może odegrać dziś dokument.

Reżyseria: Gianfranco Rosi
Występują: Giuseppe Fragapane, Samuele Caruana, Pietro Bartolo
Dokumentalny / Włochy / 2016
1h 54min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.936.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Skóra, w której żyję | wirtualne Kino CSK

pokaz specjalny filmu w ramach „Weekendu z Pedrem Almodóvarem”
5-7 lutego

Pedro Almodóvar wita na pokładzie lotu pasażerskiego z Madrytu do Meksyku! Z powodu technicznej usterki, bezpieczeństwo pasażerów znajdujących się na pokładzie zostaje zagrożone. Doświadczeni piloci robią wszystko, by znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Personel pokładowy bez reszty poświęca swe ciała i dusze, by w każdy możliwy sposób uprzyjemnić podróż pasażerom, którzy czekają na rozwój wypadków. Okazuje się, że życie w chmurach jest tak samo skomplikowane, jak i na ziemi, a przyczyny tego są zawsze te same: seks i śmierć.

Na pokładzie samolotu poznajemy: nowożeńców wyruszających w podróż poślubną, królową plotkarskich magazynów, bezwzględnego biznesmena uciekającego z Hiszpanii przed policją oraz Don Juana próbującego rozstać się z jedną ze swoich kochanek. Każde z nich leci do Meksyku w określonym celu – by coś załatwić albo przed czymś uciec. Co musi się wydarzyć, by ta grupa nieznajomych wyznała sobie swoje tajemnice? Co musi się stać, by wszyscy – włącznie z pilotami – wyjawili najgłębiej skrywane pragnienia?

W rolach głównych największe gwiazdy hiszpańskiego kina, a zarazem ulubieni aktorzy reżysera: Cecilia Roth („Wszystko o mojej matce”), Javier Cámara („Porozmawiaj z nią”), Blanca Suarez („Skóra, w której żyję”), Lola Dueñas („Volver”), Paz Vega („Sex i Lucia), Carmen Machi („Porozmawiaj z nią”), a także Penélope Cruz i Antonio Banderas.

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Występują: Cecilia Roth, Lola Dueñas, Javier Cámara
Dramat, komedia / Hiszpania / 2013
1h 30min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.914.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Przelotni kochankowie | wirtualne Kino CSK

pokaz specjalny filmu w ramach „Weekendu z Pedrem Almodóvarem”
5-7 lutego

Pedro Almodóvar wita na pokładzie lotu pasażerskiego z Madrytu do Meksyku! Z powodu technicznej usterki, bezpieczeństwo pasażerów znajdujących się na pokładzie zostaje zagrożone. Doświadczeni piloci robią wszystko, by znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Personel pokładowy bez reszty poświęca swe ciała i dusze, by w każdy możliwy sposób uprzyjemnić podróż pasażerom, którzy czekają na rozwój wypadków. Okazuje się, że życie w chmurach jest tak samo skomplikowane, jak i na ziemi, a przyczyny tego są zawsze te same: seks i śmierć.

Na pokładzie samolotu poznajemy: nowożeńców wyruszających w podróż poślubną, królową plotkarskich magazynów, bezwzględnego biznesmena uciekającego z Hiszpanii przed policją oraz Don Juana próbującego rozstać się z jedną ze swoich kochanek. Każde z nich leci do Meksyku w określonym celu – by coś załatwić albo przed czymś uciec. Co musi się wydarzyć, by ta grupa nieznajomych wyznała sobie swoje tajemnice? Co musi się stać, by wszyscy – włącznie z pilotami – wyjawili najgłębiej skrywane pragnienia?

W rolach głównych największe gwiazdy hiszpańskiego kina, a zarazem ulubieni aktorzy reżysera: Cecilia Roth („Wszystko o mojej matce”), Javier Cámara („Porozmawiaj z nią”), Blanca Suarez („Skóra, w której żyję”), Lola Dueñas („Volver”), Paz Vega („Sex i Lucia"), Carmen Machi („Porozmawiaj z nią”), a także Penélope Cruz i Antonio Banderas.

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Występują: Cecilia Roth, Lola Dueñas, Javier Cámara
Dramat, komedia / Hiszpania / 2013
1h 30min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.914.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Przerwane objęcia | wirtualne Kino CSK

pokaz specjalny filmu w ramach „Weekendu z Pedrem Almodóvarem”
5-7 lutego

Lena (Penelope Cruz) i Mateo (Lluis Homar) zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Mateo nie wie, że Lena jest narzeczoną wpływowego milionera, który zrobi wszystko, by zatrzymać ją przy sobie. Nie wie też, że nocami bywa luksusową prostytutką...

Kim naprawdę jest kobieta? Ile jest w stanie poświęcić, żeby być z mężczyzną swojego życia?

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Występują: Penélope Cruz, Lluís Homar, Blanca Portillo
Dramat / Hiszpania / 2009
2h 7min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.917.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Ból i blask | wirtualne Kino CSK

pokaz specjalny filmu w ramach „Weekendu z Pedrem Almodóvarem”
5-7 lutego

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, a także przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

„Ból i blask” to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę „Osiem i pół” Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość z poczuciem humoru.

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Występują: Leonardo Sbaraglia, Penélope Cruz, Antonio Banderas
Dramat, komediodramat / Hiszpania / 2019
1h 53min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.915.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Julieta | wirtualne Kino CSK

pokaz specjalny filmu w ramach „Weekendu z Pedrem Almodóvarem”
5-7 lutego

„Julieta” to trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Występują: Inma Cuesta, Adriana Ugarte, Emma Suárez
Dramat / Hiszpania / 2016
1h 39min

LINK DO FILMU: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.913.
BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.


Wirtualna sala Kina CSK na platformie MOJEeKINO.PL

BEZPOŚREDNI LINK DO NASZEJ SALI ONLINE: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.

REPERTUAR WIRTUALNEGO KINA CSK: W aktualnym repertuarze wirtualnego Kina CSK znajduje się około 200 filmów, które można oglądać w dowolnym czasie.

OGÓLNE ZASADY DZIAŁANIA WIRTUALNEGO KINA CSK:
 • Na platformie MOJEeKINO.PL należy wejść w zakładkę KINO CSK i wybrać film z repertuaru kina.
 • Po wybraniu filmu, dokonując zapłaty należy jeszcze raz zaznaczyć seans w KINIE CSK (ważne).
 • Program, tak jak w tradycyjnym kinie, jest cyklicznie zmieniany oraz wzbogacany.
 • Filmy na platformie można oglądać o dowolnej porze, wyjątkiem są przeglądy czy pokazy specjalne prezentowane w określonym terminie.
 • Część filmów w naszym repertuarze posiada audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących.
 • Wirtualne Kino CSK to miejsce spotkań z kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym. To również inteligentna rozrywka dla widzów wymagających oraz szukających w kinie emocji, piękna oraz inspiracji.
 • Oglądając filmy w naszej wirtualnej sali, wspierasz funkcjonowanie i rozwój swojego lokalnego kina – Kina CSK. Dziękujemy.
Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę na Facebooku – Kino CSK.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany