23 październik 2021

III Marsz Równości przeszedł ulicami Lublina

fot. PAP
"Przerażająco queerowo - idziemy dla tych, którzy się boją" - to hasło III Marszu Równości, który w sobotę przeszedł ulicami Lublina. Trasę pochodu znacznymi siłami zabezpieczała policja; nie odnotowano poważniejszych incydentów.
REKLAMA

"Początek marszu i ogólnie jego przebieg wskazuje na to, że było bezpieczniej niż w latach wcześniejszych. Nie doszło do poważniejszych zdarzeń ani prób przerwania marszu" - poinformował PAP oficer prasowy KMP w Lublinie kom. Kamil Gołębiowski. Dodał, że pierwszych statystyk można się spodziewać wieczorem, kiedy policjanci wrócą z patroli.

Trasę sobotniego Marszu Równości na całej jego trasie znacznymi siłami zabezpieczała policja. Funkcjonariusze byli nie tylko na czole i z tyłu grupy, ale także po bokach, w bocznych uliczkach i na kładce nad ulicą, którą przemieszczał się pochód.

"Szacujemy, że w szczytowym momencie zgromadzenia uczestniczyło w nim około 1000 osób" – powiedział Gołębiowski. Taką samą liczbę uczestników w rozmowie z PAP wskazała współorganizatorka tegorocznego Marszu Równości w Lublinie Honorata Sadurska. "Było zdecydowanie spokojniej niż w poprzednich latach. Nie było blokad. Przeszliśmy bez przeszkód. Nie wiadomo nam nic, przynajmniej na razie, o niebezpiecznych incydentach na trasie" – powiedziała Sadurska. Dodała, że policja dobrze wywiązała się ze swoich zadań.

III Marsz Równości w Lublinie rozpoczął się o godz. 13 na Alejach Racławickich (na wysokości pl. Teatralnego). Następnie uczestnicy przeszli Al. Racławickimi, ulicami Lipową, Narutowicza, Głęboką, Sowińskiego, Poniatowskiego i Popiełuszki. Uczestnicy wzięli ze sobą tęczowe flagi. Niektórzy mieli ze sobą tabliczki z hasłami m.in. "Homofobia zabija", "Miłość nie jest grzechem", "Prawa człowieka nie są przywilejem". W pochodzie uczestniczył m.in. ambasador Norwegii w Polsce Anders H. Eide.

Jak powiedziała PAP współorganizatorka tegorocznego Marszu Równości w Lublinie, wydarzenie odbyło się po hasłem "Przerażająco queerowo - idziemy dla tych, którzy się boją". Dodała, że celem marszu jest zwrócenie uwagi na postulaty środowiska LGBT+ i nie tylko. "Nie zapominamy o wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami, osób imigranckich, osób uchodźczych, kobiet. Idziemy dla wszystkich, którzy się boją" - powiedziała Sadurska.

Na trasie przemarszu pojawili się także jego przeciwnicy. Przy Ogrodzie Saskim i przed Galerią Labirynt stały osoby z banerami "Stop dewiacji" przygotowanymi przez Fundację Życie i Rodzina. Organizacji marszu sprzeciwia się także radny dzielnicy Wieniawa Grzegorz Szwed. "Jestem normalnym człowiekiem, patriotą, nie mam nic przeciwko nim, tylko niech nie promują ideologii LGBT na ulicach. I tyle" – powiedział Szwed.

Marsz zakończył się przed Galerią Labirynt ok. godz. 15. Po pochodzie zaplanowano tu pokaz filmu "Are you proud?", wernisaż wystawy "Duma" performerki Marty Matczyńskiej i imprezę taneczną. W ubiegłym roku marsz nie odbył się z powodu pandemii. Dwa wcześniejsze pochody zostały zakazane przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka ze względów bezpieczeństwa, ale odbyły się po tym, jak decyzje prezydenta uchylił sąd. W tym roku zakazu nie było.

Pierwszy Marsz Równości w Lublinie został zorganizowany w październiku 2018 r. i był parokrotnie blokowany przez osoby, które rzucały butelki, kamienie i wyzwiska w stronę uczestników i policjantów. Po zdarzeniu zatrzymano kilkadziesiąt osób. Rok później również doszło do prób blokowania pochodu. W stosunku do kontrmanifestantów policja użyła gazu łzawiącego i armatki wodnej i ponownie zatrzymała kilkadziesiąt osób. Część z nich usłyszała później wyroki m.in. za udział w nielegalnym zbiegowisku i posiadanie przyrządów, które stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników zgromadzenia.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ ozk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany